Wszystko o rozciąganiu! Wielu sportowców popełnia ten błąd…

Wszystko o rozciąganiu! Wielu sportowców popełnia ten błąd…

Wiele w ostatnim czasie mówi się o rozciąganiu jako nieodpowiedni element treningu. Czy rozciąganie jest złe? Czy przynosi korzystne efekty podczas treningu? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Niestety z własnego doświadczenia wiem ale również z obserwacji widzę, że wielu sportowców, nawet sportowcy na najwyższym poziomie wykonują podstawowy błąd! Rozciągają się statycznie przed treningiem…

Na samym wstępie należy rozdzielić rozciągania:
  1. Rozciąganie dynamiczne –  towarzyszy temu pełen zakres ruchu, ćwiczenia tego rodzaju powinny być wykonywane podczas rozgrzewki aby przygotować organizm do głównej części treningu. Rozciąganie dynamiczne charakteryzuje się krótkim, do pierwszego odczucia bólu rozciągnięciem następnie rozluźnieniem mięśni.
  2. Rozciąganie statyczne – Stretching – złożone działanie w celu zwiększenia, bądź przywrócenia elastyczności oraz równowagi w napięciu mięśni, przeciwdziała zmianom w mięśniach i ścięgnach, związanych z wiekiem oraz zapobiega urazom sportowym. Streching statyczny- Najczęsciej wykonuje się go utrzymując dana pozycje (pierwszy moment bólu) bez ruchu przez 10-30sekund.

Dlaczego rozciąganie dynamiczne przed treningiem a dlaczego rozciąganie statyczne po treningu?

Już wiemy na czym polega rozciąganie dynamiczne, jest to część rozgrzewki jaką obowiązkowo należy wykonać przed szybszym bieganiem. Rozciąganie dynamiczne ma za zadanie przygotować mięśnie w aktywny sposób. Dlaczego w aktywny? Ponieważ w trakcie treningu również jesteśmy aktywni a skurcz mięśnia trwa chwilę następnie się rozluźnia, Tak samo w rozciąganie dynamicznym rozciąganie trwa chwile, ułamek sekundy.

Rozciąganie statyczne wykonujmy wyłącznie po treningu. Podczas treningu nasze mięśnie się skurczają i skracają, aby wróciły do swojego naturalnego ułożenie z przed treningu należy zastosować rozciągnie statyczne. Wykonujmy te ćwiczenia w celu szybszej regeneracji oraz aby uniknąć kontuzji.   

Przeprowadzono badania, które stwierdzają:

  • rozciąganie statyczne zmniejsza siłę ekscentryczną mięśnia – (Rod Pope)
  • rozciąganie statyczne zmniejsza siłę maksymalna o około 5% -( Rosenbaum i Henning)
  • rozciąganie statyczne zmniejsza skoczność  – (Knudson)
  • osoby które korzystają z rozciągania dynamicznego mają mniej kontuzji (Boyle)
  • naukowcy stwierdzili, że rozciąganie statyczne nie przekłada się na elastyczność dynamiczną
  • rozciąganie statyczne (przed treningiem) nie wpływa na redukcję ryzyka kontuzji

Większość sportów opiera się na elastyczności dynamicznej (np. bieganie, skok w dal, piłka nożna, piłką ręczna) tak więc, przygotowując swój organizm do rywalizacji sportowej lub do treningu powinniśmy rozciągać się dynamicznie tylko i wyłącznie. Gdyż rozciąganie statyczne zmniejsza naszą siłę mięśnia, takie rozciąganie powinniśmy wykonywać tylko po treningu w celu szybszej regeneracji!

Artykuł był przydatny? Podaj dalej sportowcom. Niech nie popełniają tych błędów!

facebook
instagram