Wielu biegaczy korzysta z różnych planów treningowych znalezionych w sieci albo książkach.
Co uważam w tym temacie jako trener biegowy?
Plusy:
- są darmowe
- dobre dla początkujących, biegających rekreacyjnie
Minusy
- są dla wszystkich a jak coś jest do wszystkiego to jest do ….. (samemu dokończ)
Podzielę biegaczy na dwie grupy. Pierwsza grupa to osoby: początkujące, biegające rekreacyjnie, nie nastawieni na wynik.
Druga grupa: zaawansowani, nastawieni na wynik i poprawę rekordów życiowych.
Gr. 1 – Szukając w internecie lub książkach planu treningowe dla siebie, znajdziecie ich mnóstwo, będzie to odpowiedni plan. Dlaczego? Plan nie musi być dobrany do twoich parametrów fizycznych czy wysiłkowych, ważne żeby był odpowiednio ułożony tak aby nie zrobić sobie krzywdy. Czasy na treningach nie maja większego znaczenia bo nie przygotowujesz się na zawody i na wymarzony wynik.
Gr. 2 Osoby, których celem jest złamanie magicznej bariery. Potrzebują planu, który będzie dostosowany do wielu czynników na podstawie których ustala się plan treningowy czyli: prace, szkole, obowiązki, inne aktywności, predyspozycje, aktualną dyspozycje, poprzednie treningi, tętno spoczynkowe,pogodę, samopoczucie. Mając plan treningowy z internetu, który jest napisany dla ogółu to czy każda inna osoba, która ma inną masę ciała, wzrost, wiek, inną prace (fizyczna, umysłowa), inne tętno, inną pogodę, samopoczucie powinna realizować ten sam trening? Mam ogromne wątpliwości…
Dlaczego? O to przykład:
Jan korzyta z planu treningowego znalezionego w internecie. Plan treningowy sugeruje mu ze ma biegać Bc1, Bc2, Bc3 interwały itp. według procentów lub tez szybciej, wolniej od tempa życiówki np. na 10km. W porządku ale czy w tej rozpisce wspomniano coś o samopoczuciu? Tętnie spoczynkowym? Pracy? Innych aktywnościach? Tętnie po treningowym czyli restytucji? O regeneracji? Jan biega, w czwartek według planu miał zrobić Bc2 ale niestety nie mógł, był w pracy przełożył ten trening na inny dzień. Ale tego dnia miał zrobić inny trening, co teraz? Musi zrezygnować z jednego treningu. Zdarza się to często gdyż ma różne inne zajęcia do zrobienia a nie zawsze może wykonać tego dnia trening. I co teraz? Korzysta z planu na złamanie 3h w maratonie a wypadają mu pojedyncze treningi, czegoś nie zrobi coś robi. Z planu na 3h wychodzi wynik 3.30.
Biegaczu w sporcie nie ma drogi na skróty, jeżeli bardzo Tobie zależy na wynikach, nie chcesz zrobić sobie krzywdy i chcesz biegać poprawnie, koniecznie musisz zadbać o plan treningowy, który będzie dostosowany tylko i wyłącznie dla Ciebie!
- Trener rozpisze plan w te dni, które Ty możesz trenować
- Trener będzie czuwał nad odpowiednim ułożeniem planu, nie musi się martwić o słuszność treningów. Jeżeli pewnego dnia nie możesz zrobić treningu, trener zamieni trening.
- Trener odpowie na wszystkie Twoje wątpliwości, nie musisz pytać w sieci o dany problem, gdzie otrzymasz tyle opinii ile jest osób na świecie.
- Ominą Ciebie kontuzje!!!
A teraz takie małe porównanie.
Na co biegacz wydaje pieniądze?
- Buty 300-600zł
- Spodenki 50-100zł
- koszulka 50-120zł
- długie spodnie 100-200zł
- długa bluza 80-200zł
- Start w zawodach 50-250zł
- Fizjoterapeuta 100-200zł
- Lekarz 50-100zł
Na co biegacz nie wydaje pieniędzy (oszczędza)
- opieka trenera 150 – 500zł
- regeneracja (dieta, suplementacja, basen, sauna) – 50-100zł
Droga do sukcesu to maraton, nie sprint.