Najczęstsze błędy w technice biegu. Analiza – Opis i ilustracje

Najczęstsze błędy w technice biegu. Analiza – Opis i ilustracje

W tym wpisie pokaże jakie są najczęstsze błędy w technice biegu. Dla przypomnienia podsyłam link do opisu prawidłowej techniki biegu KLIKNIJ. Biegając poprawnie technicznie mniej narażasz się na kontuzje oraz poprawisz swoje osiągi. Poniżej przedstawię wam dokładny opis z ilustracjami wybranych błędów.

1. Bieg przez pietę

Pierwszym błędem, który nosi wiele dalszych konsekwencji jest bieganie na pięcie. Moment gdy stopa ma pierwszy kontakt z podłożem i przetoczenie jej zaczyna się od pięty. Prawidłowe ułożenie jest wtedy gdy początkowy kontakt ma cała stopa. Wtedy nasz szkielet narażony jest na mniejsze obciążenia. Przetoczenie stopy od pięty do momentu wybicia trwa dłużej niż przetoczenie całą stopa do wybicia. Są to minimalne różnice ale licząc ilość kroków na dystansie 10km zyskujemy wiele czasu na samym przetoczeniu stopy a co dopiero w maratonie.


2. Środek ciężkości

Konsekwencją biegania przez piętę jest postawienie stopy przed środkiem ciężkości. Stopa powinna być postawiona pod środkiem ciężkości czyli pod naszymi biodrami wtedy też spowodujemy, że początkowy kontakt będzie mieć cała stopa. Postawienie stopy przed środkiem ciężkości jest hamujące a nie napędzające ruch w przód.

3. Cofnięte biodra

Konsekwencją powyższy błędów są cofnięte biodra. Staw kolanowy powinien być zgięty ale minimalnie, poniżej widać zbyt duże zgięcie i cofnięte biodra. Jest to bardzo duże obciążenie przede wszystkim dla mięśni czworogłowych uda jak i dla stawu kolanowego. W przypadku gdy pozbędziemy się tego typu błędu zaoszczędzimy wiele sił a ruch będzie dynamiczniejszy i bardziej naturalny.

4. Praca ramion

Ręce powinny pracować wzdłuż ciała przy kącie około 90 stopni. Zbyt mocne zgięcie rąk w stawie łokciowym powoduję złą pracę ramion, która nie jest skoordynowana z pracą nóg. Gdy tak ułożymy ramiona, mamy zamkniętą klatkę piersiową i wdychamy mniej powietrza i tlenu do organizmu. Praca rąk na boki zaburza pracę nóg, skoro nogi przemieszczają się po linii prostej w przód ręce powinny pracować również przód tył a nie na boki.

Korygując te podstawowe i bardzo częste błędu u biegaczy zyskamy wiele energii, którą możemy wykorzystać do szybszego pokonania danego dystansu. Praca nad poprawą techniki biegu to systematyczne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Trzeba jednak liczyć się z tym, że efekt nie nastąpi po jednym czy dwóch treningach. Zły nawyk ruchowy, który kształtował się przez miesiące a nawet lata do zmiany potrzebuje czasu. Czas ten zależny jest od skali błędów, zaangażowaniu w ćwiczenia, systematyczności i umiejętności.

Chcesz sprawdzić swoją technikę biegu? KLIKNIJ
Pomogłem wielu biegaczom, mogę pomóc i Tobie.

facebook
instagram