Jak odpowiednio dobrać buty do biegania?

Jak odpowiednio dobrać buty do biegania?

Wiele osób uważa, ze jest to sprawa prosta. Kupić buty, założyć je i zacząć trening i wszystko będzie w porządku. Niestety, nie jest to takie proste. W tym wpisie dowiesz się na co należy zwrócić uwagę kupując buty aby trenowac odpowiednio nie bojac sie o kontuzje.

Rodzaj nawierzchni 

Miękka – osoby które biegają tylko po górach/lasach gdzie przyczepność jest bardzo niska powinny kupić buty terenowe. Takie buty maja odpowiednią podeszwę, z wypustkami który powoduje bardzo duża przyczepność w trudnych warunkach. Należy zwrócić uwagę ze bieganie w tych butach po asfalcie czy chodniku będzie wpływało na szybsze ścieranie się podeszwy wiec należy unikać twardej nawierzchni. W tego rodzaju butach nie ma podziału na pronacje/neutralne/supinacje gdyż powierzchnia miękka jest odkształcona w niestandardowy i zmienny sposób. Amortyzacja również nie jest ważna przecież to miękkie podłoże. 

Twarda – Buty dla osób biegających po leśnych utwardzonych ścieżkach   ale przede wszystkim po twardej nawierzchni typu asfalt, chodnik, tartan lub beton. Wybierając ten rodzaj butów w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj stopy. Wyróżniamy trzy rodzaje profilu stopy pronacja supinacja i stopa neutralna. Pronacja występuje najczęściej u osób, którzy maja płaskostopie. Charakteryzuje się tym, ze cała stopa przylega do podłoża. Jest pochylona do wewnątrz przez co ścięgna achilesa się wykrzywia.  Stopa supinujaca wysypuje u osób, którzy biegają na zewnętrznej krawędzi butow czyli tam gdzie stopa ma kontakt z podłożem tylko na zewnętrznej krawędzi stopy. Stopa neutralna jest to rodzaj stopy, której ułożenie jest prawidłowe czyli pomiędzy pronacja a supinacja. Jeżeli już wiemy jaki mamy profil stopy to dobieramy buty z odpowiednią podeszwa dla nas. W przypadku butów do stopy pronujacej  będzie to but mający utwardzania wewnętrzną stronę podeszwy, która będzie odpowiedzialna za to aby stopa nie skręcała się do wewnątrz. But do stopy neutralne i supinujacej będzie miał cała podeszwę tej samej twardości. But do stopy supinujacej to but neutralny. 

Przeznaczenie – rodzaj treningu i ilość kilometrów

  • Wybieganie krótsze  niż 5km może być to but o umiarkowanej amortyzacji bez uwzględnienia wagi jeżeli ponad 5km koniecznie musimy zwrócić uwagę na amortyzację buta i nasza wagę. Osoby ważące do 80kg nie musza mieć bardzo dużej amortyzacji może to być but ze średnia amortyzacja. Osoby ważąca ponad 80kg potrzebują buta z bardzo dużo amortyzacja. Dlaczego amortyzacja jest tak ważna? Wybiegania są długie i po twardej nawierzchni dlatego ważne jest aby chronić nasze stawy. But ma dużo amortyzacji jest ciężki i mało dynamiczny. 
  • Szybki trening – tutaj będą potrzebne buty lżejsze z dobra dynamika i mniejsza amortyzacja. Trening trwający krócej dlatego nie jest tutaj waga aż taka znacząca jednak jeżeli osoby wazy ponad 100kg radzę kupić buta  z większa amortyzacja żeby nie zrobić sobie krzywdy. 
  • Zawody – Jeżeli ma to być but na start w zawodach. Trzeba zwrócić uwagę na to aby but był lekki, dynamiczny i z odpowiednia amortyzacja dla twojego czasu biegu. Inna amortyzację potrzebuje osoba która biega maraton 2h30’ a inna która 4h. Dlatego ważne przy zakupie butów uwzględnić jaki ma się czas biegu a nie dystans. 
  • But na siłownie – przede wszystkim but wygodny, miękki. 

Drop

Jest to różnica wysokości podeszwy po między tyłem a przodem buta. Im większy drop tym wyższa pieta. Można powiedzieć ze tym większy obcas. Zadaniem dużego dropu jest chronienie achilesa, który jest mniej rozciągnięty i mniej narażony na kontuzje. Drop świadczy również o dynamice buta im większy drop tym mniejsza dynamika. Czyli but na wybiegania będzie miał duży drop, dużą amortyzację ale małą dynamikę. But startowy będzie miał mały drop, małą amortyzację zaś dużą dynamikę. 

Pamietaj!

  • Kupuj buty wieczorem, stopa po całym dniu jest dłuższa niż rano.
  • 0.5cm tyle powinni być zapasu w długości wkładki, stopa podczas dłuższego biegania puchnie.
  • Odowiednie skarpetki! Łącznik pomiędzy butem a stopa. Unikniesz pęcherzy i odcisków.
  • Odpowiednia amortyzacja do twojej wagi
  • Odpowiednia szerokość buta
  • Odpowiedni drop

Są to najważniejsze aspekty przy kupowaniu butów teraz możesz udać się do sklepu i zakupić odpowiednią pare dla siebie. 

facebook
instagram